NYHEDER 2004

 

__________________________________________________________________

5. december 2004 Certifikat udstilling i Næstved:

Dommere: Mrs. Margareth Roth, GB (tæver),  Mr. Barry Rooth, GB (hanner) & Jens Erik Sønderup (hvalpe)

 

Lab Heartbreaker's Absolute Cutie "Cutie": fik SL i hvalpeklassen (desværre vinderplacerede dommeren ikke hvalpene - Cutie var blandt de 6 bedste tævehvalpe ud af 33)

Coco Loco's Wonderful "Wonder": blev 4. vinder i mellemklassen

Coco Loco's Vanilla Sky "Vanilla": fik 1. præmie i brugshundeklassen.

 

 

Tak til Gert for den flotte fremvisning af Cutie

__________________________________________________________________

21. november 2004 Juleskue i Stestrup Fritidsgård:

Dommere: Christian Brix Søndergaard (babyhvalpe) & Inga Bonnez (øvrige)

 

Coco Loco's Chill Factor "Factor": SL i babyhvalpe klassen.

Lab Heartbreaker's Absolute Cutie: fik SL i hvalpeklassen.

Coco Loco's Vanilla Sky "Vanilla": blev 4. vinder i brugshundeklassen.

 

__________________________________________________________________

13. november 2004 SSRK udstilling i Åstorp (Sverige):

Dommer:  Connie Svane Pedersen

 

Coco Loco's Wonderful "Wonder": blev 1. vinder i brugshundeklassen

Coco Loco's Vanilla Sky "Vanilla": blev 1. vinder i åben klasse med CK samt 3. bedste tæve

 

__________________________________________________________________

7. november 2004 SKK internationale udstilling i Växjö (Sverige):

Dommer:  Lilian Jonsson, Sverige

 

Coco Loco's Wonderful "Wonder": blev 4. vinder i unghundeklassen med CK.

Coco Loco's Vanilla Sky "Vanilla": blev 2. vinder i brugshundeklasse med CK.

 

__________________________________________________________________

6. november 2004 DKK internationale udstilling i Herning:

Dommer:  Anne Marie Mohr

 

Coco Loco's Vanilla Sky "Vanilla": fik 1. præmie i brugshundeklasse

 

Tusind tak til Susanne, Jens og Torben for hjælpen med Vanilla i Herning

 

__________________________________________________________________

24. oktober 2004 DRK skue i Gundsølille (Region Nordsjælland):

Dommere:  Helle Nielsen (hvalpe) & Lise Bay (voksne). På "markprøven" Lene Sørensen.

 

Lab Heartbreaker's Absolute Cutie: fik SL i hvalpeklassen samt 1. præmie på "markprøven"

Cut'n Cordoza's Final Match "Match": blev 1. vinder i brugshundeklassen med "CK", bedste han samt BIM

Coco Loco's Wonderful "Wonder": blev 2. vinder i åben klasse med "CK"

Coco Loco's Vanilla Sky "Vanilla": blev 1. vinder i brugshundeklassen med "CK" samt 2. bedste tæve

 

__________________________________________________________________

26. september 2004 C-prøve i Hellebæk:

Dommer: Lene Sørensen

 

Cut'n Cordoza's Final Match "Match": 2. præmie i åben klasse

__________________________________________________________________

19. september 2004 DRK certifikatudstilling i Køge:

Dommere:  Mrs. M.E. Prior, UK (hanner) & Mrs. Heather Wiles-Fone, UK (tæver)

 

Lab Heartbreaker's Absolute Cutie: fik L i babyhvalpe klassen.

Cut'n Cordoza's Final Match "Match": fik 1. præmie i brugshundeklassen

Coco Loco's Wonderful "Wonder": blev 3. vinder i mellemklasse med CK

Coco Loco's Vanilla Sky "Vanilla": fik 1. præmie  i brugshundeklasse

 

__________________________________________________________________

18. september 2004 DKK internationale udstilling i Ballerup:

Dommer:  Inge E-Son Thor, Sverige

 

Cut'n Cordoza's Final Match "Match": fik 1. præmie i brugshundeklassen

Coco Loco's Wonderful "Wonder": fik 2. præmie i mellemklasse.

Coco Loco's Vanilla Sky "Vanilla": fik 1. præmie i brugshundeklasse

 

__________________________________________________________________

5. september 2004 B-prøve i Nordsjælland:

Dommer: Flemming Roed

 

Cut'n Cordoza's Final Match "Match": 3. præmie i åben klasse

__________________________________________________________________

22. august 2004 DRK skue i Hillerød:

Dommer:  Majken Walbom

 

Lab Heartbreaker's Alliando SL i babyhvalpe klassen. Han er ejet af Anne-Marie og Torsten Maischnack

Lab Heartbreaker's Absolute Cutie: SL i babyhvalpe klassen.

Cut'n Cordoza's Final Match "Match": blev 1. vinder i brugshundeklassen "med CK", bedste han samt BIM

__________________________________________________________________

15. august 2004 DRK certifikatudstilling i Vejen:

Dommere:  Jens Erik Sønderup (babyhvalpe) & Sheelen Cuthbert, UK (øvrige)

 

Lab Heartbreaker's Absolute Cutie: 2. vinder i babyhvalpe klassen.

Cut'n Cordoza's Final Match "Match": fik 1. præmie med CK i brugshundeklassen

Coco Loco's Vanilla Sky "Vanilla": fik 1. præmie med CK  i brugshundeklasse

 

__________________________________________________________________

1. august 2004 skue i Ringsted (Region Midtsjælland):

Dommere:  Erik Reitzel (babyhvalpe) & Katja Sjöberg, Sverige (øvrige)

 

Lab Heartbreaker's Alliando: SL i babyhvalpe klassen. Han er ejet af Anne-Marie og Torsten Maischnack

Coco Loco's Arctic Touch "Arctic": SL i babyhvalpe klassen.

Lab Heartbreaker's Afrodite: SL i babyhvalpe klassen. Hun er ejet af Winnie Benjaminsen

Lab Heartbreaker's Absolute Cutie: SL i babyhvalpe klassen.

Cut'n Cordoza's Final Match "Match": fik 1. præmie i brugshundeklassen

Coco Loco's Vanilla Sky "Vanilla": blev 2. vinder i brugshundeklassen "med CK".

 

__________________________________________________________________

18. juli 2004 skue i Vordingborg (Region Sydsjælland):

Dommer:  Jan-Roger Sauge (aut), Norge

 

Lab Heartbreaker's Alliando: SL i babyhvalpe klassen. Han er ejet af Anne-Marie og Torsten Maischnack

Coco Loco's Arctic Touch "Arctic": SL i babyhvalpe klassen.

Lab Heartbreaker's Absolute Cutie: SL i babyhvalpe klassen.

Cut'n Cordoza's Final Match "Match": blev 2. vinder i åben klasse "med CK". 

Coco Loco's Wonderful "Wonder": blev 2. vinder i mellemklasse.

 

__________________________________________________________________

13. juni 2004 skue på Lolland (Region Lolland-Falster):

Dommere:  Gera Toeters, Holland (baby + hvalpe) & Gerda Groeneweg, Holland (øvrige)

 

Coco Loco's Arctic Touch "Arctic": blev 2. vinder i babyhvalpe klassen.

Cut'n Cordoza's Final Match "Match": blev 1. vinder i brugshundeklasse "med CK" samt 2. bedste han. 

Coco Loco's Wonderful "Wonder": blev 1. vinder i mellemklassen "med CK" samt 5. bedste tæve.

 

__________________________________________________________________

6. juni 2004 DKK nationale udstilling i Roskilde:

Dommer: Brenda Banbury, England

 

Coco Loco's Wonderful "Wonder": 1. præmie i unghundeklassen

__________________________________________________________________

5. juni 2004 DKK nationale udstilling i Roskilde:

Dommer: David Coode, England

 

Coco Loco's Wonderful "Wonder": 1. præmie i unghundeklassen

__________________________________________________________________

23. maj 2004 C-prøve i Hedehusene:

Dommer: Preben Juhl Larsen

 

Cut'n Cordoza's Final Match "Match": 3. præmie i åben klasse

__________________________________________________________________

20. maj 2004 skue i Frederiksborg Hallen (Region Nordsjælland):

Dommer: Lars Ramberg, Sverige

 

Coco Loco's Arctic Touch "Arctic": blev 4. vinder i babyhvalpe klassen.

Cut'n Cordoza's Final Match "Match": 2. vinder i brugshundeklasse "med CK" samt 4. bedste han. 

__________________________________________________________________

9. maj 2004 dual-dag i Melby (Region Nordsjælland):

Dommere: Kaj Mortensen & Johnny Jørgensen

 

Coco Loco's Wonderful "Wonder": 1. præmie på skuet og 3. præmie på markprøven.

Cut'n Cordoza's Final Match "Match": 1. præmie på både markprøven og skuet - Match opnåede i alt 44 point, hvilket var det samme pointantal som dualvinderen, som "slog" Match med et enkelt point på markprøven.(max point var 48) 

__________________________________________________________________

24. marts 2004 - resultat fra DKK efter røntgenfotografering:

Coco Loco's Wonderful "Wonder": A-hofter & 0:0-albuer
__________________________________________________________________

21. marts 2004 C-prøve i Bregentved (Region Midtsjælland):

Dommer: Inger Berger

 

Cut'n Cordoza's Final Match "Match": 1. præmie i begynderklassen

__________________________________________________________________

14. marts 2004 B-prøve i Stenlille:

Dommer: Leif Brøndum Holm

 

Cut'n Cordoza's Final Match "Match": 1. præmie i begynderklassen

 

__________________________________________________________________

7. marts 2004 C-prøve i Stængehus (Region Nordsjælland):

Dommer: Erling Hansen

 

Cut'n Cordoza's Final Match "Match": 1. præmie i begynderklassen

__________________________________________________________________

5. marts 2004:

Coco Loco's Vanilla Sky "Vanilla": er blevet ultralydsscannet og hun er drægtig

__________________________________________________________________

22. februar 2004 SSRK udstilling i Moheda, Sverige:

Dommer: Bolette Heering

 

Coco Loco's Wonderful "Wonder": 1. præmie i junior klassen.

Coco Loco's Vanilla Sky "Vanilla" blev 1. vinder i unghundeklassen med CK samt 2. bedste tæve

 

Coco Loco's Vanilla Sky "Vanilla"

__________________________________________________________________

10. februar 2004:

Coco Loco's Vanilla Sky "Vanilla": er blevet omfotograferet og fundet fri for OCD med resultatet 0-0 på albuerne
__________________________________________________________________

8. februar 2004 C-prøve i Horserød Hegn (Region Nordsjælland):

Dommer:

 

Cut'n Cordoza's Final Match "Match": 1. præmie i begynderklassen

__________________________________________________________________

1. februar 2004 skue i Stestrup (Region Midtsjælland):

Dommer: Gunnar Holm Jensen

 

Cut'n Cordoza's Final Match "Match": blev 3. vinder i brugshundeklassen.

Coco Loco's Wonderful "Wonder": blev 2. vinder i unghundeklassen med "CK"

Coco Loco's Vanilla Sky "Vanilla" blev 2. vinder i brugshundeklassen samt 3. bedste tæve

__________________________________________________________________

25. januar 2004 skue i Holmegård Hallen (Region Sydsjælland):

Dommer: Kate Grooss-Sørensen

 

Cut'n Cordoza's Final Match "Match": blev 1. vinder i mellemklassen samt 3. bedste hanhund

Coco Loco's Wonderful "Wonder": blev 3. vinder i unghundeklassen samt 3. bedste tæve

Coco Loco's Vanilla Sky "Vanilla" vandt mellemklassen og blev 4. bedste tæve

 

Tusinde tak for hjælpen med Match og Wonder til Susanne og Maj-Britt

__________________________________________________________________

 

 

Nyheder 2002 - 2003...

Tilbage !